Friday, April 10, 2015

Hatay’a Komşu İdlip Düştü: El-Kaide, Katliam ve ‘Ilımlı Bildiri’ Oyunu – Hasan Sivri
31 Mart 2015
Suriye’nin kuzeyi, Suudilerin liderliğindeki Koalisyon tarafından bombalanan Yemen’den binlerce kilometre uzakta. Fakat son günlerde iki ülkede yaşanan gelişmeler birbirinden pek de bağımsız değil. Yemen’e başlatılan saldırıdan sonra bölgesel ve küresel güçler yeniden pozisyon alıyor. Bunların içinde, ‘ılımlı’ muhalifleri Kırşehir ve Hatay’da eğitip Suriye’ye savaş sahasına göndereceği bilinen Türkiye de var. Bazı ajanslar ve yerel muhabirler, son günlerde Türkiye’den İdlip’e yüzlerce silahlının giriş yaptığını da aktarıyor.
İdlip, Suriye’nin kuzeybatısında Lazkiye ve Halep kentlerinin ortasında yer alan, Hatay’ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine onlarca kilometrelik komşuluğu olan bir kent. El-Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi önderliğindeki silahlı gruplarca düşürüldü. Lübnan’da yayın yapan El-Sefir gazetesine konuşan yerel/sahadan bir kaynak, kente giren El-Nusra’nın onlarca kişiyi idam ettiğini, aynı aileden 6 kişiyi, bazılarını keserek, idam ettiğini aktardı. Aynı kaynak El-Nusra’nın bu vahşi eylemleri bilinçli bir şekilde ”intikam” amacıyla gerçekleştirdiğini söyledi.
İdlip kent merkezine saldırının başlaması ile kent ile iletişim kesilmiş ve kent merkezinden hiç haber alınmamıştı. El-Sefir gazetesine konuşan bir askeri kaynak saldırının ilk günlerinde sivillerin, merkezde hükümete ait ve askeri binalara sığındığını daha sonra binlerce insanın Cisr El-Şuğur bölgesine güvenli çıkışının sağlandığını aktardı. Güvenli çıkış sağlanırken de sivillerin ”sniper” ateşine maruz kaldıkları ve sivil kayıpların yaşandığı aktarılıyor.
İdlip’e giren silahlı grupların videolarına bakıldığında, kentin boş olduğu görülüyor. İdlip’ten kaçan sivillerin bir kısmının Lazkiye’ye sığındığı da duyuruldu. Öte yandan silahlı cihadçı gruplar, yerel güçlerden oluşan Ulusal Savunma Güçlerinin lideri ”Cemal Süleyman’ın” ele geçirildikten sonra kesilen kafasını fotoğraf çekere sosyal medyada paylaştı.
İdlip’e Giren Cihadçı: İdlip’in Kurtuluşunu İslam Devletindeki (IŞİD) Kardeşlerimize Hediye Ediyoruz
İdlip’e giren gruplardan birine bağlı bir cihadçı İdlip’e silahlı gruplarla giren bir TV muhabirine şunları söyledi: ”Bu kurtuluşu tüm Müslümanlara ve İslam Devletindeki (IŞİD) kardeşlerimize hediye ediyoruz. Tüm Müslümanlara hediye ediyoruz. Artık paramparça kalmak istemiyoruz. Birlik olacağız inşallah.” (İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=bkOsLDe5TqE )
İdlip düştükten sonra İdlip içinden yayınlanan videolardan birinde de, askerin ciğerini söküp yiyen ve ‘ciğer yiyici’ olarak bilinen Ebu Sakr da görülüyor.
İdlip El-Kaide’nin 
1) Nusra’ya Fetih Ordusu ‘Makyajı’
İdlip’i 4 gün içinde düşüren Fetih Ordusu, yaklaşık 2 hafta önce ilan edilmişti. Fetih Ordusu içinde ”El-Nusra, Ahrar Şam El-İslamiyye (Yeni kurulan: Ahrar + Sukkur Şam) Cünd Aksa, Sünni Ordusu, Şam Kolorduları, Şam Askerleri ve Hak Kolorduları” var.
Fetih Ordusunun liderliğini El-Nusra yapıyor. El-Nusra’nın Suriye’nin kuzeyinde ‘görünür liderliğini’ Suudi şeyh ve komutan El-Muheysini yapıyor. IŞİD 2014 yılında halifeliğin ilan ettikten sonra prestij kaybeden El-Nusra, IŞİD’in halifeliğine karşı olarak İdlip kırsalında ”İslam Emirliği” kurmuştu. Duyuruyu yapan da El-Muheysini idi. (Ayrıntıları şurada yazmıştım: http://www.ydh.com.tr/HD13157_islam-devletinden-sonra-yeni-komsumuz–islam-emirligi.html)Nusra Cephesinin bu saldırıya binlerce militan ile katıldığı söyleniyor. Kuzey sahada Lazkiye’den Hama’ya, İdlip’ten Halep’e kadar birçok cephenin liderliğini El-Nusra yapıyor.
Muheysini Suriye’ye ”IŞİD ile El-Nusra arasında  2013 yılında patlak veren ihtilafı çözmek üzere arabuluculuk girişiminde” bulunarak girmişti. Yeni kurulan ”Fetih Ordusu” komutanlığını yapan Muheysini’nin saldırıdan önce ”150 İntihar eylemcisi İdlip için isim yazdırdı” demişti. (Şuradan okuyabilirsiniz: http://hasansivri.blogspot.com.tr/2015/03/keseb-saldrs-komutan-suudi-seyh-idlip.html )
2) El-Kaide İlişkili Ahrar El-Şam
El-Nusra’nın El-Kaide’ye biatlı olduğu biliniyor. Ardından gelen en etkin grup ise Ahrar El-Şam Hareketi. Ahrar El-Şam Hareketini kuran isim Ebu Halid El-Suri. Ebu Halid geçen yıl Suriye’de suikast ile öldürülmüştü. Bunun üzerine El-Kaide lideri Zevahiri, Halid El-Suri hakkında açıklama yapmış ve bir ses kaydı aracılığı ile şöyle demişti: ”Suriye’deki en büyük kayıplarımızdan biri. Kendisini Afganistan’daki cihadtan beri tanırım.”
Bu ses kaydı Ahrar El-Şam’ın kurucusu Ebu Halid El-Suri’nin, Kaide’nin eski lider Usame Bin Ladin ile ”Faruk Askeri Eğitim Kampında” çekilmiş görüntüleri ile birlikte şu linkten izlenebilir/dinlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=M0zk6OsjjdIAhrar Şam liderleri ”Kaide ile bağımız yok” dese de hareketin üst akıllarının Kaide ilişkili olduğu iddia ediliyor. El-Sefir gazetesinde 2 hafta önce çıkan ve Türkiye basınına da yansıyan ”Ahrar El-Şam Hareketi El-Kaide yönetiminin etkisinde” haberini hatırlatalım.
Ahrar El-Şam Hareketinin şer’i liderliğini yapan Ebu Muhammed El-Sadık da İdlip’e yönelik saldırılarda cephelerdeydi. Ahrar El-Şam hareketi resmi hesabından bu fotoğrafla cephede olduğunu duyurduğu Muhammed El-Sadik, Halep’te kurulan ”Halep Şeriat Konseyi” lideriydi.
Halep’te ”Müslüman kadınlara dar elbiseler giyimi yasaklanmıştır” tarzı bildiriler de dağıtan Halep Şeriat Konseyi bazı kağıt oyunlarını ve bilgisayar oyunlarını da yasaklamıştı.Halep Şeriat Konseyi, Nusra’nın bu konseyden çekilmesi ile etkinliğini kaybetmişti.
3) El-Kaide Kurucularından Ebu Hafsa El-Mısri
İdlip’e yönelik saldırıya El-Kaide’nin kurucularından Ebu Hafsa El-Mısri de katıldı ve çatışmalarda öldürüldü. Sosyal medyada ölümü duyurulan  El-Mısri’nin 1988 yılında Kaide’yi kuran 15 kişinin arasında olduğu iddia ediliyor. Afganistan’da 10 yıl kadar cihada katılan El-Mısri, İdlip’e yönelik saldırıya katılan Kaide ilişkili Mısırlılardan biri. İdlip’e yönelik çatışmalarda birçok Mısırlı öldürüldü. Cihadçı hesaplar Hafsa El-Mısri için twitter’da tag de açtı.4) Bildiri Oyunları: Ilımlı Mesajı

İdlip’e giren silahlı gruplardan İslami Cephe, Ahrar Şam ve Şam Kolorduları; önceki bildirilere nazaran daha ılımlı bildiriler yayınladılar. Öyle ki Ahrar El-Şam Hareketi yayınladığı bildiride ”sivil yönetim” kurmaktan bahsetti. Rejimi ”Nusayri rejimi” diye tanımlayan Ahrar El-Şam, İdlip’teki bildiride rejimden ”Esad Rejimi” diye bahsetti.
İstanbul merkezli Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Halid Hoca da attığı Arapça tweet ile Ahrar El-Şam’ın bildirisi için ”Ahrar El-Şam’ın ”sivil yönetim” daveti, devrimin yüksek çıkarlarına yönelik duyguların ve doğal sürecin farkındalığını yansıtırken övgüyü ve takdiri hak ediyor” dedi.Suriye geçici hükümeti İdlip’e taşınacağına dair bildiri yayınladı. Ancak cihadçılar, daha önce de defalarca tanımadıklarını dile getirdikleri geçici hükümet ve Koalisyon’a ”İdlip izni” vermedi. Fetih Ordusu komutanlarından yukarıda bahsettiğimiz El-Muheysini ”Kenti fethedenler kenti şeriat ile yönetecekler” diyerek Suriye Ulusal Koalisyon’un İdlip’e gelişine karşı çıktı.
5) Körfez Savaş Medyası ve Klor Gazı Yalanları

Suriye ordusunun güneye çekilmesi ile ve silahlı grupların noktalarının havadan bombalanmaya başlaması ile ”klor gazı” kullanıldı iddiaları yayılmaya başladı. Akşam saatlerinde cihadçı yanlısı yerel kaynakları, geceye doğru da Al-Arabiya ve Al-Jazeera son dakika olarak ”Suriye Ordusu İdlip’te klor gazı kullandı” haberlerini girdi.
Yine muhalif yanlısı olan twitter’daki @tahrirsy hesabı önce klor gazı kullanıldığına dair tweetler attı daha sonra da ”Panik yapanlar, İdlip’e düşen ancak patlamayan bomba varilinin içinde klor gazı olduğunu yaydı” açıklaması yaptı.6) Al-Jazeera’nın Suriye Silahlı Muhalefeti 
İdlip düştükten sonra özel program yapan Al-Jazeera, İdlip’E giren komutanlardan birini programa davet etti. Programa davet ettiği komutanlardan Hüsam Ebu Bekir, Ahrar El-Şam’a bağlı bir tugayın komutanı. Twitter hesabından attığı tweetlerde ”Nusra devrimin parçası” diyen Hüsam Ebu Bekir Al-Jazeera programında ”Suriye Silahlı Muhalefet Liderlerinden” olarak tanıtıldı.İdlip’e giren silahlı gruplar arasında Antalya’da batılı temsilcilerin varlığında kurulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yok. Türkiye’deki havuz medyası da Anadolu Ajansı da İdlip’i ”İdlip Muhaliflerin Elinde” olarak  duyurdu.
Nusra sadece Ahrar El-Şam tarafından değil, sahadaki birçk silahlı grup tarafından ”devrimin parçası” olarak görülüyor. Nusra, 2011 temmuzunda IŞİD tarafından Suriye’ye gönderilen 8 kişilik ekip tarafından kurulmuş ve uzun süre boyunca maaşını IŞİD’ten almıştı.